Doğalgaz Arama Sondajı

Teknik Sondaj A.Ş.
Petrol Arama ve Sondaj, Doğalgaz Arama ve Sondaj, Jeotermal Arama ve Sondaj

HIZLI MENU

------------------
İLETİŞİM
------------------------------------------------
tekniksondaj@gmail.com Merkez Mah. Değirmenbahçe 102. Cad. A1A Bl. D.: 32 İSTWEST Konutları  Yenibosna - Bahçelievler - İstanbul

0090 212 550 54 38 pbx

Teknik Sondaj A.Ş.

Teknik Sondaj 
© 2015 Tüm Hakları Saklıdır    |     Privacy Policy

Teknik Sondaj Petrol Sondajı, Doğalgaz Sondajı, Jeotermal Sondajı

Teknik Sondaj Petrol Sondajı, Doğalgaz Sondajı, Jeotermal Sondajı

Doğalgaz Arama Sondajı süreci oldukça çetrefilli bir süreçtir. Bu süreçte farklı aşamalar bulunur. Bu aşamaların tamamında farklı teknik çalışmalar uygulanabilir. 

 

Doğalgaz Arama Sondajı aşamaları

  • Çeşitli faktörlere uygun sondaj yöntemleri tercih edilebilir. Temel yöntem rotary döner sondaj yöntemidir. Yüksek basınca karşı doğru ve güvenilir önlemlerin alınması gibi konular büyük önem taşır. 
  • İkinci aşama log ya da karot alma aşamasıdır. Bu aşamalarda özellikle son yıllarda çok büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Fakat bu aşamaların sonunda kesin bir sonuç elde edilemez. Bu sebeple log ve karotu test aşaması izler.
  • DST yani Drill Stem test aşaması ile formasyonun içeriği ve rezervuar özellikleri ile ilgili bilgi edinilinir. DST basınç verilerinin doğru şekilde uygulanması formasyonun bazı özellikleri hakkında detaylı bilgi verir.
  • Casing yani muhafaza borusu indirme ve çimentolama işlemi çok önemlidir. Bu işlem sayesinde kuyuda çökme önlenir. Üst bölgelerde yer alabilecek olası suyun kirlenmesini de önler. Aynı zamanda basıncın kontrollü bir şekilde ele alınmasını sağlar.
  • Eğer kuyuda gaz var ise, muhafaza borularda perfore (delik açma) işlemi ile beraber kuyunun tamamlama işlemine başlanır. Perfore işlemi log ve DST sonuçlarıyla tespit edilen formasyonda yapılır.
  • Üretimi arttırmak için asitleme ya da çatlatma işlemleri yapılabilir. Bu aşamalarda formasyona belirli bir basınçla asit ya da sıvı basılır ve formasyondaki gözeneklerin açılması amaçlanır. Bu sayede üretimde artış sağlanır.                                              
  • Doğalgaz Arama Sondajı işlemlerinin son aşamasında ise swap (geri çekme yöntemi) gelmektedir. Bu işlem üretimin başlaması için en son yapılan işlemlerden biridir. Bu yönteme akış olduğu fark edilene kadar devam edilir. Eğer akış sağlanır ise üretime geçilir.

Doğalgaz Arama Sondajı

Doğru ve güvenilir yöntemler ile yapılan sondaj ve analiz işlemleri çok daha yüksek başarı oranı sunmaktadır. Sondajın aşamalarının tamamında farklı alt yöntemler kullanılabilmektedir. Sondaj teknikleri belirlenirken beklenilen formasyon özellikleri gözetilmektedir. Bu yüzden teknik süreçlerin araştırmaları çok dikkatli bir şekilde yapılmalı ve buna uygun olan yöntemler tercih edilmelidir.  

 Enerji ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için en önemli bir vazgeçilmez olmazsa olmazlarımızdandır, tabii gelişen dünyamızda yeşil enerjiye her zamankinden çok doğamız ve çevremiz için ihtiyacımız vardır, firmamız olarak başta vizyonumuz ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak için bitmez tükenmez bir azim ve hırsla çağın yüksek teknolojisini takip ederek çalışmak ve milli ekonominize istisnam ve  gelir sağlamak enerji alımında dış ülkelere olan gereksinmemizi azaltmak için, 1961 yılından beri sondaj sektöründe kararlılıkla hizmet etmekteyiz.