Jeotermal Sondajı

Teknik Sondaj A.Ş.
Petrol Arama ve Sondaj, Doğalgaz Arama ve Sondaj, Jeotermal Arama ve Sondaj

HIZLI MENU

------------------
İLETİŞİM
------------------------------------------------
tekniksondaj@gmail.com Merkez Mah. Değirmenbahçe 102. Cad. A1A Bl. D.: 32 İSTWEST Konutları  Yenibosna - Bahçelievler - İstanbul

0090 212 550 54 38 pbx

Teknik Sondaj A.Ş.

Teknik Sondaj 
© 2015 Tüm Hakları Saklıdır    |     Privacy Policy

Teknik Sondaj Petrol Sondajı, Doğalgaz Sondajı, Jeotermal Sondajı

Teknik Sondaj Petrol Sondajı, Doğalgaz Sondajı, Jeotermal Sondajı

Jeotermal sondajı temel olarak diğer sondaj işlemlerinden çok farklı bir işlem değildir. Tek başına bir faktör olarak gözükse bile birçok alt teknik ile farklılaşmaktadır.

 

Jeotermal Sondajı farklılıkları

  • Kuyu dizaynı konusunda farklılıklar olabilir.
  • Muhafaza borusu kimi sondajlarda soğuk su karışımını önlemek için kullanılır. Bu muhafaza için kullanılan borunun tipini seçerken sıcaklık ve korozyona dayanım çok büyük önem taşımaktadır.
  • Kuyu başı ekipmanları tercihen kuyuya göre değişebilir. Kazılan kuyularda Blowout durumlarına karşı her kuyuda kesin emniyet için preventer, anüler vanalar ve drilling spool gibi yan çıkışlı vanalar önemle gerekmektedir.
  • Sıcaklık kuyudan kuyuya göre değiştiği için malzemelerin dayanıklılığı da buna göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden doğru sıcaklıklar için doğru ekipmanların temini gerekir.
  • Kule seçiminde çevresel ve lokasyonal faktörlerin dikkate alınması gerekir.
  • Çimentolama işleminde yer alan farklılıklar genel olarak Blowout riskine ilişkin alınmış önlemlerdir. Bu önlemleri almadan önce muhafazala borularının indirildiği derinlikler önemle tespit edilmelidir.
  • Kuyu kontrolü de her kuyu için farklı bir prosese sahiptir. Kuyuların özelliklerine göre farklı önlemler alınabilir.

Jeotermal Sondajı

Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen bir sektör olan Jeotermal sondajı bilimsel teknikler ile yapılmaktadır. Her geçen gün gelişen teknik yöntemlerin yanında kuyunun açılacağı lokasyon ile ilgili doğru verilere ulaşmak da önemlidir. Bu prosesin doğru şekilde yönlendirilmesi ile beraber olası problemlerin önceden önüne geçilebilmektedir. Özellikle son 10 yıl içinde sektörde sürekli gelişmeler olmaktadır. Bunların takip edilmesi zorunludur.

 

Enerji ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için en önemli bir vazgeçilmez olmazsa olmazlarımızdandır, tabii gelişen dünyamızda yeşil enerjiye her zamankinden çok doğamız ve çevremiz için ihtiyacımız vardır, firmamız olarak başta vizyonumuz ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak için bitmez tükenmez bir azim ve hırsla çağın yüksek teknolojisini takip ederek çalışmak ve milli ekonominize istisnam ve  gelir sağlamak enerji alımında dış ülkelere olan gereksinmemizi azaltmak için, 1961 yılından beri sondaj sektöründe kararlılıkla hizmet etmekteyiz.